مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چرا حجم کاریتان زیاد است اما بهره وری ندارید؟

چرا حجم کاریتان زیاد است اما بهره وری ندارید؟

اثرات انجام چند کار همزمان بر روی مغز

بسیاری از افراد فکر میکنن که اگه چند کار رو با هم انجام بدن، بهره وریشون بالاتر میره. درحالیکه انجام چند کار همزمان تو جاهایی که نیاز به تمرکز داریم باعث میشه هم بهره وری کمتری داشته باشیم و هم سرعت کار کردنمون پایین بیاد.

در واقع ما وقتی میخوایم روی دو یا چند کار همزمان تمرکز کنیم، ذهنمون مجبور میشه مدام بین اونها جا به جا بشه. همین موضوع باعث کمتر شدن بهره وریمون میشه و احتمال اشتباه کردنمون تو کار رو بالا میبره. 

همچنین، تحقیقات دانشگاه لندن نشان میدهد کسانی که به صورت همزمان به چند فعالیت (هر چقدر هم ساده) اشتغال دارند، طی آن مدت در انجام تحلیل های ذهنی، کاهش جدی IQ را تجربه میکنند. به طوری که کاهش توانایی مغزی آنها را (هنگام انجام چند کار همزمان) میتوان با یک شب بیداری کامل یا استعمال ماری جوانا معادل دانست.


برخلاف تصور ما، مغز برای انجام کارهای موازی طراحی نشده اگر چه بخش هایی از مغز به صورت ناخودآگاه قسمتی از فعالیت های عادی و ساده ی ما را مدیریت می کنند، اما زمانی که نیازمند توجه و تمرکز بر موضوعات هستیم، امکان توجه همزمان به بیش از یک موضوع وجود ندارد.

به عبارتی، زمانی که احساس میکنیم همزمان به چند موضوع مختلف توجه داریم در واقع داریم به صورت مکرر و با سرعت زیاد مرکز توجه خود را بین موضوعات مختلف جابجا میکنیم.


مجله رازکام

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده